Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług. W przeglądarce możesz dokonać zmian ustawień plików cookies.
Typy rozmów kwalifikacyjnych
Standardowa rozmowa kwalifikacyjna
Spotkanie z osobą rekrutującą lub bezpośrednim przełożonym, trwająca zazwyczaj od 20 min do 1h.
Rozmowa kwalifikacyjna w stresie
Podczas tego typu rozmów możesz spodziewać się różnych niestandardowych zachowań ze strony osoby rekrutującej: od jedzenia, przerywania rozmowami telefonicznymi, poprzez kilkukrotne powtarzanie pytań aż po krzyk i nieprzyjemny ton. Ma to na celu sprawdzenie opanowania kandydata i jego umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Rozmowa z kilkoma osobami rekrutującymi
W spotkaniu zazwyczaj uczestniczą 2-3 osoby, z czego najczęściej tylko jedna zadaje pytania, a reszta notuje i obserwuje kandydata.
Rozmowa grupowa
Forma rozmowy stosowana w celu sprawdzenia jak kandydat zachowuje się w większej grupie osób oraz czy posiada umiejętności, komunikacyjne przywódcze i negocjacyjne.
Rozmowa przez telefon
Stosowana jako wstępny etap do właściwej rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzający spełnianie podstawowych wymagań oraz ewentualną znajomość języków obcych.

 

 

 

Przed rozmową kwalifikacyjną
  • dokładna, ponowna analiza ogłoszenia (wymagane umiejętności, zakres obowiązków, wizualizacja pracy na danym stanowisku)
  • wywiad na temat firmy (wielkość, branża, pozycja na rynku, osiągnięcia, kultura organizacyjna, zarobki)
  • sporządzenie listy odpowiedzi do najczęściej zadawanych pytań (o sobie, dotyczące przeszłych i przyszłych obowiązków, behawioralne – jak reagujemy w różnych sytuacjach, np. w stresie)
  • zadbanie o wygląd zewnętrzny, przygotowanie dokumentów (CV, referencje, dyplomy) i dojazdu

 

 

 

Etapy rozmowy kwalifikacyjnej
1. Wprowadzenie – uścisk dłoni, powitanie, przedstawienie i tzw. „small talk”. Celem tej części jest budowa odpowiedniej atmosfery i redukcja napięcia. Pierwsze wrażenie bywa decydujące!
2. Przekazanie informacji na temat firmy, stanowiska – status, branża, zakres obowiązków itp.
3. Analiza i interpretacja CV, pytania sprawdzające kandydata, pytania otwarte o charakterze specjalistycznym.
4. Podsumowanie rozmowy, wyjaśnienie wszelkich wątpliwości kandydata
5. Zakończenie – udzielenie informacji na temat spodziewanego terminu i formy przekazania wyniku rekrutacji.

 

 

 

Assessment Center
Zestaw zadań stosowanych w procesie rekrutacji, mających wiele różnych odmian (scenki, case study, „koszt zadań”, prezentacje, zadania zespołowe) w zależności od testowanych cech i umiejętności. W sesjach zazwyczaj bierze udział kilka osób (6-8). Trwają one zazwyczaj kilka godzin i mają z góry ustalony harmonogram. Kandydaci otrzymują informację odnośnie planu całej sesji, jednak nie znają szczegółów dotyczących poszczególnych zadań. Uniemożliwia to wcześniejsze przygotowanie.
 
Przykładowe zadanie case study na stanowisko menedżerskie:
 
Firma X zatrudnia 14 osób i istnieje na rynku niewiele ponad 2 lata. Zespół zdążył się zintegrować, osiągnął wspólnie szereg sukcesów. Dziś firma przynosi niewielki, stabilny zysk. Jednakże wśród członków Twojego zespołu widać wypalenie i chęć zmiany. Od ponad prawie roku wszyscy cały czas wykonują te same obowiązki– wdrażają u swoich klientów nowe wersje systemu logistycznego.
Na początku było to dla nich ciekawe i twórcze, ale teraz stało się rutynowe. A nic nie wskazuje na to, by firma zajęła się nowymi rzeczami (nowe rynki, produkty itp.), bo nie ma pieniędzy na dalsze inwestycje (zysk jest, ale zbyt niski by inwestować w nowe projekty).
Zadanie:
Pracownicy, czując znużenie i rutynę dnia codziennego zaczynają słabiej pracować. Niektórzy myślą nawet o odejściu. Co byś zrobił w tej sytuacji jako szef tego zespołu? Sporządź listę wszystkich możliwych kroków, jakie można podjąć.

 

 

 

Rozmowa kfalifikacyjna
Tajniki dobrej autoprezentacji:
Nastawienie
Wykorzystaj tzw. efekt samospełniającego się proroctwa. Pomyśl, że za drzwiami jest miła osoba, pozytywnie do Ciebie nastawiona, chcąca Cię poznać i zaoferować Ci możliwość zatrudnienia. Gdy od początku zaczniesz traktować rozmówcę z życzliwością, jest duże prawdopodobieństwo że zostanie to odwzajemnione.
Pierwsze wrażenie
Bywa kluczowym elementem rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:
  • bądź zawsze punktualnie (a najlepiej chwile przed czasem)
  • pokaż że jesteś osobą pewną siebie (kontakt wzrokowy, pewny uścisk dłoni)
  • postaraj się zapanować nad stresem (poruszaj się swobodnie z zachowaniem elegancji, mów zdecydowanie)
Efekt pierwszeństwa i świeżości
Informacje przekazane na początku i na końcu spotkania są najlepiej zapamiętywane, dlatego też warto w tych momentach (w sposób umiarkowany) włączyć do swoich wypowiedzi korzyści dla pracodawcy wynikające z Twojego ewentualnego zatrudnienia.
Mowa ciała
55% informacji przekazujemy w formie niewerbalnej. Pamiętaj więc, o zachowaniu odpowiedniej, otwartej postawy ciała, dostosowaniu gestów do emocji i przekazywanej treści. Zachowaj jednak umiar, gdyż zbyt nadmierna gestykulacja może np. wskazywać na chaos panujący w Twojej głowie.
© 2023 - Biuro Karier Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Przejdź na górę strony