Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług. W przeglądarce możesz dokonać zmian ustawień plików cookies.

Oprócz indywidualnej działalności gospodarczej istnieje wiele innych form prowadzenia tejże działalności. Zanim więc zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej, możesz się także zastanowić nad wyborem innej niż indywidualna działalność gospodarcza, bardziej dopasowanej do Twojego przedsięwzięcia formy prawnej, pod którą Twoja firma będzie działać. Podejmując decyzję, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • jaki rodzaj działalności gospodarczej chcesz prowadzić?
  • czy będziesz tą działalność prowadzić samodzielnie, czy wspólnie z inną osobą?
  • która z form będzie dla Ciebie najbardziej korzystna z uwagi na rozliczenia podatkowe?
  • jaki będziesz prowadzić system ewidencji księgowej?
  • jaka jest odpowiedzialność właściciela/właścicieli bądź wspólników w zależności od wybranej formy działalności?
  • w jaki sposób (w przypadku wspólnego przedsięwzięcia) zostaną rozdzielone kompetencje/uprawnienia, ryzyko i zyski?

 

Formy prawne działalności gospodarczej różnią się od siebie i wybór każdej z nich niesie za sobą zarówno przywileje jak i obowiązki. Decyzję o wyborze formy działalności musisz więc dokładnie przemyśleć i przeanalizować; ostatecznie zastanów się, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj również, że zwłaszcza na początku najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić formę, gdy Twoja firma się rozwinie.
 
Jeżeli jednak działalność ma obejmować  szerszy zakres działań, do których potrzebna będzie ścisła współpraca z innymi osobami, trzeba by zastanowić się nad wyborem zorganizowanej formy działalności. W tym celu można utworzyć np. spółkę posiadającą osobowość prawną, tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną lub też spółkę pozbawioną osobowości prawnej tj. spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną czy partnerską.
 
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale: Formy działalności gospodarczej

 

© 2023 - Biuro Karier Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Przejdź na górę strony