Wniosek elektroniczny jest dostępny na stronie internetowej urzędu gminy, na platformie ePUAP pod adresem www.epuap.gov.pl lub za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Gospodarki www.mg.gov.pl
Pomyśl również o danych przekazywanych do Urzędu Skarbowego. Już w momencie wypełniania wniosku EDG-1 musisz się zastanowić się nad rodzajem prowadzonej księgowości. Przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych, najczęściej są wybierane:
- „podatkowa księga przychodów i rozchodów” - daje możliwość rozliczania się za pomocą podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych (według skali) oraz podatku liniowego. Jest to forma opłacalna dla przedsiębiorców, których działalność będzie się wiązała z ponoszeniem określonych kosztów. Są one bowiem odejmowane od przychodu, zmniejszając przez to kwotę podatku dochodowego,
- „inne ewidencje” - do tego rodzaju możemy zaliczyć taką formę opodatkowania jak: ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.
Zgodnie z zasadą „JEDNEGO OKIENKA” wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1, składany w Urzędzie Gminy (Miasta), jest przekazywany do Urzędu Statystycznego i na tej podstawie Twoja firma uzyska dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny REGON. Cały proces dokonywania wpisu bądź jego zmiany w rejestrze REGON jest już tak przemyślany, że zakłada brak konieczności Twojego bezpośredniego przybycia do danego urzędu statystycznego. Urząd Statystyczny przesyła Ci do 21 dni roboczych zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON.
Od dnia 19 grudnia 2008r. został zniesiony wymóg posługiwania się w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON oraz podawanie tego numeru w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych.