Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług. W przeglądarce możesz dokonać zmian ustawień plików cookies.

Choć dokument ten, w przeciwieństwie do CV, przez wielu pracodawców nie jest wymagany może umożliwić Ci wywarcie bardzo dobrego wrażenia, co zwiększy Twoje szanse na praktykę lub zatrudnienie.

Rozpocznij go od wpisania daty i miejscowości, Twoich danych personalnych (imienia, nazwiska, adresu zamieszkania) oraz określenia adresata. Następnie podaj jak dowiedziałeś się o ofercie i o jaką posadę się ubiegasz. Napisz jakie masz wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie związane z pełnieniem podobnych obowiązków. Podkreśl jak Pracodawca skorzysta z tego, że będziesz u niego pracował/praktykował. Najważniejsze dla Niego jest to co On z tego będzie konkretnie miał, choć warto także krótko  zaznaczyć dlaczego interesuje Cię podjęcie współpracy właśnie z jego firmą.

Jeśli będziesz kiedykolwiek pisał swoją odpowiedź na ofertę pracy, praktyki, stażu, jeśli będziesz poproszony o odpowiedź na pytanie „dlaczego mam wybrać właśnie ciebie?” – używaj języka, który pokaże korzyści czytającemu. Powołuj się na konkretne przykłady (niekoniecznie związane z aktywnością zawodową, lub uczelnianą), które potwierdzą posiadane przez Ciebie umiejętności i kompetencje. Napisz tekst w taki sposób, aby osoba wiedziała, co zyska, gdy Cię wybierze. Dla przykładu:

Jestem absolwentem MWSLiT mającym za sobą pierwsze doświadczenia na rynku pracy [zysk – znajomość realiów pracy w firmie, obycie], odbyłem praktyki w X i Y, w których szlifowałem systematyczność, pracę w zespole oraz poznawałem aktualną sytuację w branży Transport-Spedycja-Logistyka [zysk – znajomość branży, znajomość realiów funkcjonowania przedsiębiorstwa]. Łatwość w przyswajaniu wiedzy i nowych umiejętności pozwoliła mi ukończyć studia z wyróżnieniem [zysk – nauczy się i tego, co ja będę od niego potrzebować]. Bardzo dobrze radzę sobie ze stresem i potrafię profesjonalnie prezentować się podczas publicznych wystąpień, czego dowiodłem uczestnicząc w kilku konferencjach naukowych. Umiem doskonale organizować czas sobie i innym [zysk – pomoc przy organizowaniu] i koordynować wiele projektów na raz [zysk – poradzi sobie z kilkoma rzeczami na raz]. Interesują mnie podróże, świetnie znam język angielski [zysk – może tłumaczyć angielskojęzyczne dokumenty] i w minione wakacje sam zorganizowałem od podstaw miesięczną wyprawę do USA dla 6 osób [zysk – można powierzyć mu większą rzecz do zorganizowania]. Jako osoba towarzyska i kontaktowa [zysk – poradzi sobie gdy trzeba będzie coś załatwić „między ludźmi”] lubię spotykać się z przyjaciółmi. Mam nadzieję, że zainteresowałem Panią moją osobą…

Zakończ list potwierdzeniem, że chętnie spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej, by odpowiedzieć na ewentualne pytania. Jeszcze tylko oficjalne pożegnanie, własnoręczny podpis (w przypadku dostarczania dokumentu w wersji wydrukowanej) i gotowe!

© 2023 - Biuro Karier Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Przejdź na górę strony