Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług. W przeglądarce możesz dokonać zmian ustawień plików cookies.

Zanim pracodawca zaprosi Cię na rozmowę w sprawie pracy musisz przedstawić mu się przekazując swoje CV. Jego jakość ma ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze kandydatów przez rekrutera, dlatego powinieneś dołożyć wszelkich starań by dokument otwierał Ci drogę do rozmowy kwalifikacyjnej.

Curriculum vitae powinno opisywać to, co wydarzyło się w życiu zawodowym, jakie cechy predysponują Cię do zajęcia stanowiska, o które się ubiegasz. Obecnie standardem jest, że studenci/absolwenci mają doświadczenie w interesującej ich branży, co znacznie ułatwia im start w życiu zawodowym. Dlatego właśnie tak ważne są praktyki studenckie w branży powiązanej z kierunkiem studiów. Praktyki te pomagają poznać nie tylko świat pracy, organizację firmy, ale również dają rozeznanie w specyfice działania i kultury organizacyjnej poszczególnych firm, co ułatwia sprecyzować oczekiwania absolwenta w czasie poszukiwania pracy.
 
Istnieje kilka podstawowych punktów, które powinien zawierać życiorys.


Dane personalne. Twoje imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon, adres e-mail. Zamieść adres pod którym aktualnie przebywasz, a nie adres zameldowania. Profesjonalny adres e-mail, który powinieneś zamieścić w CV to np. imię.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykształcenie. Podaj nazwę uczelni, wydział, kierunek, specjalność, rok studiów, temat pracy licencjackiej lub magisterskiej jeśli wiąże się tematyką ze stanowiskiem pracy.

Doświadczenie. Wpisz wszystkie formy działalności zawodowej, takie jak: praca, praktyki płatne i bezpłatne, również pracę społeczną, dorywczą, w organizacjach studenckich, kołach naukowych i wolontariat. Pracodawcę zainteresują przede wszystkim te formy aktywności, które mają największy związek ze stanowiskiem pracy. Wpisz daty zatrudnienia (w odwrotnym porządku chronologicznym), nazwę firmy, stanowisko oraz zakres wykonywanych przez Ciebie obowiązków.

Kursy i szkolenia. Wymień kursy i szkolenia, w których uczestniczyłeś, podaj nazwę organizatora, czas trwania oraz zdobyte ewentualne uprawnienia.

Stopień znajomości języków obcych. Wymień języki obce, które znasz, począwszy od najlepiej przez Ciebie znanego. Podaj poziom ich znajomości oraz informację o posiadanych certyfikatach językowych. Jeżeli podnosisz aktualnie swoje kompetencje językowe, zaznacz to.

Dodatkowe informacje. Wymień obsługiwane przez Ciebie programy komputerowe z zaznaczeniem poziomu ich opanowania. Jeśli posiadasz prawo jazdy to jest właśnie to miejsce, w którym powinieneś to zaznaczyć. Dopasuj te informacje do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli umiejętność prowadzenia pojazdów jest szczególnie istotna możesz dopisać jak długo jesteś czynnym kierowcą.

Zainteresowania. Nie wpisuj jedynie: „muzyka, literatura, motoryzacja", nie precyzując, np. jaki rodzaj muzyki masz na myśli lub jaki konkretnie sport uprawiasz, sprawiasz, że jesteś „przeźroczysty” dla pracodawcy. Zrezygnuj z tej pozycji jeśli nie jesteś w stanie rozwinąć tych słów-haseł. Ten punkt pozwala ocenić, jaki tryb życia prowadzisz i jaki jest poziom Twojej aktywności. Natomiast, jeżeli posiadasz niestandardowe zainteresowania to napisz więcej, mogą one podnieść atrakcyjność CV, a dla wielu pracodawców będzie to wskazówka, że jesteś kandydatem o ciekawej osobowości.

Zdjęcie. Warto je zamieścić, rekrutujący lubią widzieć, z kim będą mieli do czynienia na rozmowie kwalifikacyjnej. Jest to też istotny punkt wyróżniający Twoje CV spośród innych. Zadbaj o odpowiedni strój na zdjęciu, niech to będzie przynajmniej koszula z kołnierzykiem, jeśli nie marynarka.

Bardzo istotnym punktem jest umieszczenie na końcu CV klauzuli wyrażającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji. Jeśli zostawiasz w firmie wydrukowany dokument pamiętaj o własnoręcznym, czytelnym podpisaniu.
 
CV zaprojektuj tak, by było przejrzyste. Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się zmieścić go na jednej stronie – nie przekraczaj jednak dwóch. Zrezygnuj z wielu kolorowych czcionek. Zamiast Times New Roman użyj Arial, Tahoma, Verdana, lub Courier New. Istotne informacje powinny rzucać się w oczy. Pamiętaj, że kluczowe dla rekrutera jest to, czy spełniasz wymagania na dane stanowisko, przedstawione w ofercie pracy. Nie zapomnij uwzględnić wszystkich z nich, które posiadasz.
 
Używaj formy bezosobowej (np. w zakresie obowiązków: zaprojektowanie, zorganizowanie, opracowanie itp.). Zdania powinny być krótkie, zrezygnuj ze skrótów i żargonu.

Sprawdź przed wysłaniem, czy nie ma w CV „literówek", błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.


© 2023 - Biuro Karier Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Przejdź na górę strony