Wróć do tablicy!

Spółka to określone w umowie zrzeszenie osób lub kapitału utworzone po to, aby prowadzić działalność gospodarczą. Potrzebne na to pieniądze czy inne środki wykładają wspólnicy.

>Spółki kapitałowe
>Spółka cywilna

>Spółka jawna
Aby wspólnicy mogli razem działać, muszą zawrzeć umowę spółki jawnej, w której określą: nazwę firmy i siedzibę spółki, wkłady wnoszone przez każdego wspólnika i ich wartość, przedmiot działalności spółki, czas trwania spółki (jeżeli ma ona działać w określonym przedziale czasu np. tylko przez 2 lata). Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Ten, kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przez tego przedsiębiorcę przed dniem utworzenia spółki, pod warunkiem, że jednoosobowe przedsiębiorstwo zostanie wniesione do spółki jawnej.

Zalety: duża swoboda kształtowania postanowień umowy spółki, możliwość reprezentacji spółki przez każdego wspólnika, ale również możliwość wyłączenia w umowie wspólnika (bądź niektórych tylko wspólników) z reprezentacji, możliwość ujawnienia w nazwie firmy nazwiska jednego tylko wspólnika, brak określonych wymagań kapitałowych (majątek spółki nie musi być duży), stosunkowo niskie koszty rejestracji.
Wady: odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania firmy, jeżeli zobowiązania nie można zaspokoić z majątku firmy; Nie posiada osobowości prawnej.
>Spółka partnerska
>Spółka komandytowa
>Spółka komandytowo-akcyjna