Wróć do tablicy!

Spółka to określone w umowie zrzeszenie osób lub kapitału utworzone po to, aby prowadzić działalność gospodarczą. Potrzebne na to pieniądze czy inne środki wykładają wspólnicy.

>Spółki kapitałowe
>Spółka cywilna

To umowa, w której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w ustalony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów. Jej organizację i sposób działania regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Do prowadzenia spraw spółki uprawniony i zobowiązany jest każdy wspólnik. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, czyli nie może sama nabywać praw ani zaciągać obowiązków - zawsze czynią to jej wspólnicy w swoim imieniu. W odróżnieniu od pozostałych spółek nie jest też przedsiębiorcą - przedsiębiorcami są jej wspólnicy, którzy muszą (każdy z osobna) zgłosić prowadzenie działalności w formie spółki w gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Umowa spółki może być zawarta w dowolnej formie, także ustnie. Ale najlepiej sporządzić ją w formie pisemnej. Ta forma powinna być zachowana dla celów dowodowych (abyś później w razie ewentualnego sporu ze wspólnikiem mógł przed sądem skutecznie dochodzić swoich racji). W umowie spółki można dowolnie określić wartość wkładów, a także czas jej obowiązywania (czyli trwania spółki).

Zalety: łatwość utworzenia spółki i późniejszego jej prowadzenia, niskie koszty związane z założeniem spółki, duża dowolność w kształtowaniu postanowień umowy spółki, brak wymogów prawnych co do rodzaju i wielkości wnoszonych wkładów; Możliwe wszystkie formy opodatkowania.
Wady: u> za ewentualne długi spółki odpowiadają solidarnie wspólnicy i to całym swoim majątkiem - wierzyciel może dowolnie wybrać wspólnika lub wspólników, od których będzie dochodzić zapłaty całości lub części należności, odpowiedzialności solidarnej nie można wyłączyć ani ograniczyć w umowie spółki, brak możliwości zaciągania zobowiązań i nabywania uprawnień przez spółkę; Każdy ze wspólników musi się rejestrować osobno.
>Spółka jawna
>Spółka partnerska
>Spółka komandytowa
>Spółka komandytowo-akcyjna